next up previous
Next: Z práce obecního zastupitelstva Up: O historii obce a Previous: Doba předbělohorská 1420 -

Železniční nehoda

Bylo tomu 63 let, co se na železničním přejezdu bez závor mezi Chýní a Úhonicemi srazila lokomotiva s autobusem. 21. září 1937 v 15 hodin vyjel plně obsazený autobus ze Smíchova po své pravidelné trase Praha-Chýně-Úhonice-Kladno. V tentýž den byly shodou okolností převáženy ostatky T.G. Masaryka smutečním vlakem z Prahy do Lán. Ze zmíněného autobusu proto řada cestujících vystoupila už ve Zličíně a zde čekali na průjezd smutečního vlaku, který chtěli vidět, jejich zvědavost jim možná zachránila život.

Autobus pokračoval ve své jízdě a v Chýni pak vystoupili další cestující. Když řidič po zdolání kopce nad chýňským hřbitovem odbočoval na Úhonice, vezl už jen 12 cestujících a průvodčího. Ale to už se asi 50ti kilometrovou rychlostí k přejezdu blížila i parní lokomotiva od Litovic. Cestující si lokomotivy brzy všimli a žádali řidiče, aby zastavil a nechal ji projet, ten však prohlásil, že stihne přejet ještě před lokomotivou. Nestihl. Lokomotiva narazila do boku autobusu, který roztrhla na dva kusy.

Strojvůdce byl srážkou tak šokován, že lokomotivu nezastavil, a tak byl podvozek autobusu tlačen po kolejích ještě 80 metrů, než se teprve poškozená lokomotiva sama zastavila. Následky srážky otřásly celým krajem, tři osoby byly na místě usmrceny, osm bylo těžce a dvě lehce zraněny, jedna cestující vyvázla s modřinami. Dalším paradoxem celé tragédie je i to, že závory, které mohly srážce zabránit, prý byly z přejezdu odstraněny necelé dva měsíce před nehodou.

Podle časopisu Dráha 3/2000

Ondřej Jelínek


next up previous
Next: Z práce obecního zastupitelstva Up: O historii obce a Previous: Doba předbělohorská 1420 -
2006-10-06