next up previous
Next: Inzerce Up: Sládkem po dědovi Previous: Sládkem po dědovi

(rozhovor s Tomášem Mikulicou, sládkem v chýňském pivovaru)

Jak jste se dostal k takové zajímavé a nevšední profesi?

Tak trochu jsem ji zdědil po dědovi. Pracoval padesát let v pivovaru Starobrno. Zajímavé je, že se sládkem vyučil v pivovaru na Křivoklátě. Tam se pak ještě pět let zaučoval a pak se vrátil domů do Brna. Já jsem vystudoval v Praze střední průmyslovou školu potravinářskou, obor kvasný. Prakticky jsem se s řemeslem seznámil v pražských pivovarech a pak jsem následoval dědův příklad a vrátil se domů a nastoupil do Starobrna, kde jsem pracoval pět let.

Odkud vedla Vaše cesta do Chýně? Jak jste se vůbec o místním pivovaru dozvěděl?

Sládci se mezi sebou znají, protože škola v Praze je vlastně jediná v republice. Bývalý sládek mi o tomhle místě řekl a já se sem vypravil. Pivo tu vařím už šest let.

A co vaše soukromí, prozradíte, jestli máte rodinu, nebo jste sám a kde jste vlastně doma?

Bydlím s rodinou v Praze. No a doma jsem teď už v Praze. Nejezdím už šalinó, ale tramvajó, abych nebyl úplný Pražák, ale do Brna se rád vracím.

Co všechno je potřeba pro tuto práci umět a znát?

Mimo profesionální znalosti je potřeba to dělat i jako koníčka, jinak to ani nejde. Tržby z prodeje piva tak tak pokryjí náklady na jeho výrobu. Jinak je moc potřeba cit - pivo, jaké uvařím já, neuvaří z naprosto stejných surovin nikdo další. A tak je to s každým sládkem. Je samozřejmě nutné znát řemeslo, ale ten cit pro chuť a pivo je důležitější.

Myslíte si, že jsou lidé s Vaším pivem spokojeni?

No, snad ano. Trošku mě štve, že tu nejsou žádní štamgasti, chtěl bych, aby místní lidi chodili na chýňské pivo víc. Trošku mi tu chybí patriotismus. Mrzí mě, že naproti (v Pivovarském šenku - pozn. red.) přestal pan Hinda naše pivo točit. Proto jsme byli nuceni u pivovaru zřídit zahrádku pro širší vrstvu obyvatelstva. Samozřejmě z restaurace nechceme dělat výčep, k čemuž byl původně určen Pivovarský šenk, ale zachovat její úroveň, na jaké je dnes.

Vidíte ve vašem řemesle více zaměstnání nebo koníčka?

Dobře vařit pivo není v žádném případě možné bez toho, abyste tuto práci dělal taky jako koníčka.

Jiří Nývlt a Pavel Fousek


next up previous
Next: Inzerce Up: Sládkem po dědovi Previous: Sládkem po dědovi
2006-10-06