next up previous
Next: Vážení přátelé zahrádkáři Up: Zahrádka Previous: Zahrádka

Okrasné a ovocné stromky

Blíží se podzimní období, kdy je vhodné na zahradě vysazovat okrasné i ovocné stromky a keře. Zahrada není jen mrkev, cibule a u plotu kopřivy. Zahrada je především mnoho zeleně a nezáleží už ani na tom, zda jsou to stromky ovocné nebo okrasné, nebo keře v živém plotu. V malé obci, jako je Chýně, většinou budete hledat kompromis mezi zahradou užitkovou a okrasnou. Lze ho najít i na malé ploše.

V okrasné části zahrady musíte před výsadbou vědět, jak bude stromek nebo keř vypadat za několik let, odkud se na něj budete dívat, jak zapadne svojí velikostí a barvou mezi ostatní dřeviny, zda na zimu opadává nebo se na podzim zbarvuje.

Z jehličnatých stromů můžete na větší zahrady vysazovat lesní druhy - jedle, smrky, borovice. Na zahrady menší se hodí zakrslé druhy - borovice kleč, smrk Conica a exotické jehličnany, které snášejí sestřih. Jsou to především cypřišky, thuje a jalovce různých druhů. Z listnatých stromů jsou oblíbeny javory, lípy a vrby.

Do živých plotů používejte především habr nebo smrk. Obě dřeviny snášejí pravidelný sestřih. Pořídíte tak levně krásný hustý živý plot. Je vhodný i buk a ptačí zob. Z keřů jsou oblíbeny hlavně ty kvetoucí - zlatice, tavolníky, weigelie, zákula, azalky, rododendrony atd.

Prodej okrasných dřevin v kontejnerech u nás v lesní školce v Hostivici začíná 20. září. Z Chýně se k nám dostanete přes obce Břve a Sobín. Nacházíme se hned na kraji Hostivice ještě u lesa. V říjnu pak zahajujeme prodej ovocných stromků. Budeme mít k dispozici několik druhů jabloní, višní, třešní, slivoní, meruněk, broskvoní, angreštů a rybízu. Současně budou nabízeny růže velkokvěté i mnohokvěté.

Výsadba ovocných i okrasných stromků je jednoduchá. Spíše si musíme uvědomit, že prvních několik týdnů po vysazení je pro stromek důležitých z důvodu jejich ujmutí. Jamku vykopeme dostatečně velkou, lépe několik dní předem. Vrchní a spodní zeminu oddělíme. Při sázení je použijeme na původní místo (ovšem v opačném sledu) nebo dospod použijeme kompostovou zeminu. Nikdy nepoužívejte hnůj nebo nerozleželý kompost. Před výsadbou nemáčejte kořeny do vody, ale založte stromek do zeminy do té doby, než se k výsadbě dostanete. Takto založený stromek zalévejte. U ovocných stromků zakraťte jen nadměrně dlouhé a poškozené kořeny. Korunku můžete ostříhat na velmi krátko tak, aby poměr velikosti korunky ke kořenům byl ve prospěch kořenů (z důvodu úspěšného zakořenění). Stromek opatřete přiměřeně velkým kolíkem. U malých stromků (angrešt, rybíz) sahá kolík nad korunku a zůstává po celý život stromku. Pak přisypávejte zeminu do jamky a pořádně umačkávejte. Po výsadbě zalévejte ze začátku ob den, později méně často, ale vždy hojně.

Přijeďte do Hostivice, do lesní školky firmy ARNIKA. Veškeré druhy dřevin, o kterých jsem se zmínil, a mnoho dalších, jsou zde k dispozici. Dále vám nabídneme i zeminu, rašelinu, kůru, hnojiva a další zahradní potřeby. Poradíme vám s výsadbou okrasných a ovocných stromků a s jejich ošetřením. V pracovní dny je otevřeno do 16 hodin, v sobotu dopoledne.

Lesní školka Hostivice, firma ARNIKA

Ing. Zdeněk Poslušný


next up previous
Next: Vážení přátelé zahrádkáři Up: Zahrádka Previous: Zahrádka
2006-10-06