next up previous
Next: Inzerce Up: CHYNO3 Previous: Úmrtí

Rozhovor s ...

Paní Kalinovou (Rácovou) všichni známe jako poštovní doručovatelku. Ale tou nebyla vždycky. Několik let měla velice zajímavé povolání. Byla řidičkou.

Paní Kalinová, jak jste se k takové práci vůbec dostala?

O: Pracovala jsem u jedné firmy v kanceláři. Jednou za mnou přišel šéf, že mu chybí řidič. Tak jsem jela. V té době u firmy pracovali jako řidiči i můj manžel a syn, a protože jsem předtím jezdila u pošty, připadalo mi to docela přirozené.

S jakými auty jste jezdila?

O: I když by mě lákalo řídit kamion, jezdila jsem s dodávkami.

Kam všude jste se takto podívala?

O: Vozila jsem elektroniku z Maďarska a z Vídně, zařízení do koupelen z Itálie. Do Norska jsem jezdila se zabezpečovacím zařízením.

Byla jste u firmy jediná žena řidička?

O: Ano, ani na cestách jsem se s jinými ženami řidičkami nepotkala.

Jak na vás vaši kolegové reagovali a jak jste se mezi nimi cítila vy?

O: Celkově mě přijímali, někdy mi i pomáhali, třeba při nějakém problému na celnici. Jen některým celníkům jsem se nelíbila. Já sama jsem byla ze začátku mezi samými chlapy trochu nesvá, ale později jsem byla spokojená, že se jim vyrovnám. Dokonce jsem měla i výhodu. V Norsku na lodi jsem jako žena dostávala samostatnou kajutu, zatímco ostatní řidiči měli společné.

Máte z cest nějaký zajímavý zážitek?

O: Při první cestě do Norska mi ve firmě dali trasu a jméno celnice. Byla vánice - hrozné počasí. Zahlédla jsem ukazatel, tak jsem odbočila k přechodu. Všude zasněženo, jela jsem krokem. Najednou všude kolem mě policie. Zastavili mě, ruce na kapotu. Jelikož nemluvili německy, vůbec jsem jim nerozuměla. Nakonec jsem musela jet uprostřed jejich kolony až na celnici. Tam mi celé auto vyložili a zase naložili. Něco hledali. Nakonec mě ale pustili a jeden z kolegů řidičů mi vysvětlil, že jsem špatně odbočila. Místo po hlavní silnici k přechodu jsem jela jakousi zkratkou do města stejného jména, takže jsem se do Norska dostala mimo celnici a policie si myslela, že pašuji drogy.

Jak na toto období svého života vzpomínáte?

O: Moc ráda.

Děkuji za rozhovor.

Světla Truksová

next up previous
Next: Inzerce Up: CHYNO3 Previous: Úmrtí
2006-10-06