next up previous
Next: Tradiční venkovský spolek ožívá Up: Krátké zprávy Previous: Oprava kapličky a sázení

Automuzeum

Nedaleko od Chýně v obci Zbuzany by mělo v příštím roce vzniknout unikátní automuzeum vozidel značky Praga. Celý projekt vybudování muzea na místě bývalého statku je realizován s pomocí nadace Československého automobilového průmyslu v rámci akce: Praha 2000 - Evropské město kultury.

Na ploše přibližně 3000 metrů čtverečních návštěvníci spatří jak osobní a nákladní vozy, tak i autobusy a speciální vozidla, jako jsou traktory, pohřební a sanitní vozy, kropicí vůz atd. Budou zde k shlédnutí i vojenská vozidla, jejichž výrobou se automobilka též zabývala.

Tuto kolekci sestavili otec a syn Příhodovi a od roku 1957 se jim podařilo shromáždit 65 kusů vozidel. Nejstarším exemplářem je osobní vůz Praga 5 vyrobený roku 1908, nejmladší Pragovkou je univerzální nosič U2 z roku 1985. Součástí sbírky je i kompletní archiv automobilky Praga, který obsahuje statisíce kusů výrobní a technické dokumentace.

Sestavení této sbírky se samozřejmě neobešlo bez komplikací, pomineme-li mravenčí píli při opravách často silně poškozených exemplářů, vznikly problémy i při koupi vozů. S některými majiteli bylo potřeba jednat 20 i 25 let, než byli ochotni svá vozidla prodat k doplnění sbírky.

Ondřej Jelínek2006-10-06