next up previous
Next: Napište nám ... Up: Zdravý život Previous: Zdravý život

Světový trend v prevenci - očkování

Otázka prevence je skloňována ve všech podobách a ve všech novinách, časopisech i médiích.

Jednou z nejúčinnějších prevencí u celé řady onemocnění zvaných infekční je očkování. Od dob svých prvních krůčků - očkování proti pravým neštovicím v Anglii - již tento způsob léčby urazil notný kus cesty. Jde dnes o celé odvětví lékařského výzkumu a i farmakologického průmyslu.

Dnes se zmíníme o očkování proti klíšťové encefalitidě - zánětu mozku.

Tato velmi nebezpečná choroba, která vede k trvalým poškozením nemocného (obrny rukou, nohou apod.) a i v dnešní době k smrti nemocného, stále hrozí.

Je to virové onemocnění, jeho přenašeči a šiřiteli jsou klíšťata a komáři. Do organismu člověka se dostávají spolu s jejich slinami při píchnutí. Je prokázáno, že nejvíce infikovaný hmyz v Čechách je v oblastech kolem řek Vltava, Sázava a Berounka. Také v rekreačních oblastech Orlík, Slapy a oblasti Šumavy.

Ohroženi infekcí jsou tedy všichni milovníci houbaření, chataři, ale i ti, kteří se věnují turistice, cyklisté, holdující koupání, rybaření apod. Stejně tak i Vaše děti na táborech či letních školách.

Klíště jako hlavní přenašeč infekce má tři vývojová stadia. Larva, která se vyskytuje v trávách do výše 10-15 cm. Později se mění na nymfu. Tato se nachází již na vyšší trávě cca do výše 30 cm (nesečené zahrady, louky apod.). Poslední stadium je klíště, které bývá ve výškách kolem 2 m a odtud padá na své oběti. Zásobárnou infekce pro všechna tři stadia klíštěte jsou drobní hlodavci, lesní zvěř i ptáci. Přes klíště se virus dostává do těla člověka, zde se namnoží a napadá mozkové buňky. Choroba má dva vrcholy. První se projeví vysokou horečkou, bolestmi hlavy, úporným zvracením, bolestmi svalů a celkovou slabostí. Toto stadium za několik dní samo mizí, aby za 10 - 14 dní se ataka teplot (horečka kolem 40 st.), bolesti hlavy, bezvědomí, bolesti krční páteře objevily znovu. Někdy je infekce tak velká, že vede až k úmrtí.

Nejlepší ochranou proti tomuto onemocnění je i v dnešní době očkování. Očkování se provádí ve třech sezeních.

I.injekce se má podávat v období říjen až leden, tedy v době, kdy všechna stadia klíštěte jsou v zimním spánku. A není nebezpečí, že pacient bude infikován.

II.injekce se podává v rozmezí 1 - 2 měsíců, nejlépe 6 týdnů. Tato injekce již vede k vytvoření dostatku protilátek a chrání pacienta.

III.injekce se dává v rozmezí 6 - 9 měsíců a vede k tomu, že se tvoří dostatek protilátek, aby pacient byl chráněn 3 roky.

Po intervalu tří let se přeočkovává již jen jednou dávkou.

Nebezpečnost tohoto onemocnění si uvědomují i pojišťovny a očkování doporučují a III. injekci u dětí hradí a některé pojišťovny hradí i přeočkování bez ohledu na věk.

Využívejte těchto zimních měsíců a nechte proočkovat své děti a eventuelně i sebe.

MUDr. Jiří Appelt


next up previous
Next: Napište nám ... Up: Zdravý život Previous: Zdravý život
2006-10-06