next up previous
Next: Zdravý život Up: Kultura, sport, společenské akce Previous: Divadlo

Společné akce pořádané nejen pro rodiče

V místní školce je občas možnost zúčastnit se nějaké zajímavé činnosti. Na tyto možnosti jsou většinou obyvatelé Chýně upozorněni v časovém předstihu plakáty, někdy i pozvánkami, které dobrovolníci roznášejí do poštovních schránek.

Koncem listopadu mohli přijít všichni zájemci, kteří si chtěli vyzkoušet vlastnoručně vytvořit betlém ze slaného těsta. Slané těsto se vyrábí jednoduše z mouky, soli a vody, zpracovává se krátkou dobu (na rozdíl od známého vizovického) a stačí ho usušit na topení, popř. v troubě. Je možné obarvit přímo těsto nebo hotové vysušené výrobky nabarvit a nebo je nechat pouze přírodní. Výtvory z těsta slouží pouze k dekoraci, nejsou určeny k jídlu! Na vypracování těsta postačí poměrně krátká doba, takže je možno ho v případě potřeby přidělat. Paní Sedláková měla připravený hotový betlémek na ukázku a vše ostatní potřebné pro vlastní výrobu. Prkénka a válečky na těsto si každý přinesl sám. Kdo nevěděl, jak má pracovat, mohl se vždy obrátit na paní ředitelku, která mu ochotně poradila, popř. i ukázala, jak se co vyrábí. Bylo možno si s sebou vzít děti, které si buď mohly hrát nebo pomáhat vyrábět postavičky. Některým dětem to šlo moc dobře. Myslím, že se nám betlémy podařily, určitě každý výrobek nese pečeť svého tvůrce, čímž je vlastně jedinečný. Každý si mohl vyzkoušet, jak se pracuje, a v případě zájmu pokračovat dál doma. Vytvořené betlémy budou určitě hezkou součástí každé rodiny, její chloubou a popř. mohou být i hezkým dárkem. Kdo měl zájem, mohl si také vyrobit adventní věnec. K dispozici všem byly polystyrenové korpusy na věnce, krepový papír, chvojí a borové větvičky.

Každý, kdo má zájem, se může zúčastnit, strávit příjemnou chvíli ve společnosti dalších lidí a naučit se něco zajímavého. Většina těchto akcí je bezplatná, popř. se jedná pouze o úhradu drobných položek, které jsou k vlastní výrobě nezbytné. V případě placeného kurzu je informace o ceně uvedena na plakátu i pozvánce.

Eva Fousová


next up previous
Next: Zdravý život Up: Kultura, sport, společenské akce Previous: Divadlo
2006-10-06