next up previous
Next: O čem jsou noviny? Up: Napište nám ... Previous: Napište nám ...

Zamyšlení o společném životě

Přestěhovali jsme se do Chýně s rodinou před dvěma roky z Prahy. Přestože blízké okolí obce není moc hezké (líbí se mi lesy a louky), jsem moc ráda, že jsme tady. Myslím si, že život na vesnici je v mnohém bohatší a pestřejší než život ve velkoměstě. Je i víc společenský, protože lidí zde žije méně, setkávají se poměrně často a většinou spolu alespoň občas komunikují a poznávají se. Líbí se mi, že se zde stále ještě dodržují některé tradice, které v dnešním moderním světě už vymizely z povědomí lidí. Poznání tradic, kterými se dříve lidé řídili ve svém životě, je důležité pro nás všechny, zejména pro děti, které jsou ovlivňovány veškerým společenským i rodinným děním. Jsem ráda, že jsou ještě lidé, kterým záleží na ostatních a na zlepšování vzájemných vztahů mezi lidmi. Proto si myslím, že je třeba pořádat různé akce, kterých mají možnost se zúčastnit všichni společně.

Děti jsou naše nová krev, nová generace, která bude jednou řídit a ovlivňovat svět. Je proto třeba ukázat jim správnou cestu a působit na ně tak, aby dokázaly své životní úkoly vykonat co nejlépe, aby z nich vyrostli šťastní, spokojení a sebevědomí lidé, kteří vědí, co je správné a které hodnoty jsou důležité. Myslím si, že je lepší, když děti tráví svůj volný čas jinak než sledováním televize, videa nebo počítače, popř. stereotypním a nudným pobytem na dvorcích či ulicích. Děti si v současné době samy neumí pořádně hrát, potřebují někoho, kdo jim ukáže jak na to, popř. si hraje s nimi. Děti potřebují nás - rodiče, ale zároveň i kamarády, aby si spolu mohli hrát a aby jim bylo dobře. Já sama jsem zjistila, jak je příjemné dělat věci spolu s dětmi. Mohou se naučit něco od nás, ale zároveň se můžeme i spoustu věcí naučit my od dětí. Pro mě jako pro matku je snad nejhezčí pocit ten, že jsem udělala něco, co se líbí mně i dětem. Všechny děti jsou velmi citlivé a vnímavé, potřebují cítit, že je máme rádi, že se jim věnujeme. Věřím, že nám tuto naši péči vynahradí tím, že z nich vyrostou spokojení a šťastní lidé.

Letos se konalo již několik veřejných akcí, které přispěly k dobré věci a kterých jsem se většinou zúčastnila. Jednalo se o velikonoční přípravy zakončené velikonoční výstavou, brigáda na hřišti s vysazováním stromků a úklidem hřiště, pochod na Karlštejn, pálení čarodějnic, výlet na kolech pořádaný Sokolem, příprava dárků pro děti k dětskému dni, výstava dětských prací a fotbalový turnaj.

Ráda bych se zde zmínila krátce o přípravě dárků pro děti k dětskému dni. Pod vedením paní ředitelky Sedlákové jsme vlastnoručně vyráběly panenky, skřítky, zvířátka z přírodních materiálů, jako např. ovčího rouna, bavlny, vlny atd. Vytvořené dárky byly i přes naši nezkušenost hezké a dětem se velmi líbily. Pravděpodobně se nemohou porovnávat s dokonalými hračkami z obchodů, přesto mají své kouzlo a jsou podle mého názoru dětem velmi milé, řekla bych, že mnohdy předčí i kupované hračky. Vzhledem k tomu, že nejsou tak dokonalé, umožňují dětem také rozvíjet jejich fantazii, čímž pozitivně ovlivňují dětský život.

Tato akce se mi líbila a byla bych ráda, kdyby nebyla posledním společným setkáním.

Eva Fousová

next up previous
Next: O čem jsou noviny? Up: Napište nám ... Previous: Napište nám ...
2006-10-06