next up previous
Next: Napište nám ... Up: Zdravý život Previous: Zdravý život

Skrytý nepřítel

V každých novinách i časopisech dnes nacházíme články o zdraví. Přesto se domnívám, že je to stále málo, že je stále třeba některé věci znovu opakovat, zdůrazňovat a připomínat.

Dnes si tedy něco řekneme o CHOLESTEROLU. I o něm platí známé rčení Hodný sluha, ale zlý pán.

Cholesterol je chemická sloučenina, která se nachází v těle člověka, a tento si jej umí sám vytvářet a také je nezbytnou součástí trávicích šťáv žlučníku, součástí hormonů a jiných důležitých sloučenin v těle. Pokud je ho přesně akorát, je oním dobrým sluhou. Pokud je ho více nebo méně, přestává být tělo prospěšný a škodí.

Probereme nejprve situaci, kdy je ho nadbytek. Jak už jsme napsali, tělo si dovede vyrábět cholesterol samo, ze základních surovin získávaných ve výživě. Jak snadno a kolik jej vyrobí, závisí v hlavní části na naší genové výbavě. Tuto genovou výbavu získáváme po svých rodičích a nikdy ji nezměníme. Co však můžeme ovlivnit, je množství stavebního materiálu, který je v těle pro syntézu cholesterolu nabízen. Toto lze tedy ovlivňovat, a to nejlépe dietou. Ta musí být sestavována racionálně, s minimem tuků, hlavně živočišných (sádlo), musí mít dostatek vláknin (zeleniny) a některých vitamínů (C a E vit.). O složení diety se můžete poučit v tiskovinách, knihách a i v ordinacích. Vždy je však třeba si uvědomovat, že dieta musí být dlouhodobá, tj. na léta. Velmi výhodné jsou v jídelníčku ryby, které nemají ve svém mase a tuku žádné stavební kameny pro cholesterol. Druhou cestou, jak snížit hladinu toho nebezpečného cholesterolu, je fyzická práce. Práce, cvičení a pohyb vůbec příznivě ovlivňuje vše. Často lidé poukazují na to, že jejich rodičové jedlo maso, špek i škvarky a o cholesterolu nemluvili. Zapomínají však na to, že naši předkové velmi těžce pracovali, konali dlouhé pochody apod.

Co vše tedy dělá onen vysoký cholesterol? V první řadě se ukládá ve stěně cévní a tuto poškozuje. Poškození cévy pak vede k tvorbě cévních vmetků - trombů a ty vedou k poškození srdce, infarktu a nebo poškozená céva praská a vznikají výrony krve, které v mozku se nazývají ICTY - mrtvice. Někdy dokonce vedou k ucpání celé tepny a nastává stav, kdy je třeba končetinu amputovat.

Výzkumy bylo zjištěno, a to je potěšující, že správná výživa, tělesná aktivita vedou ke zlepšení a odstranění i minulých chyb. Každý člověk má, hlavně pak po čtyřiceti letech, znát výšku a složení cholesterolu a jemu podobných tuků a také TK krve a hladinu cukru na lačno. Tyto faktory významně zhoršují všechny choroby výše uváděné a na druhé straně patří k ovlivnitelných faktorům a její normalizace vede k lepší kvalitě života a prodloužení věku.

Nyní si musíme také něco říci o tom, když tělo nedokáže vytvářet dost cholesterolu a je ho málo. Ukázalo se, že nízké hladiny cholesterolu vedou k častému výskytu nádorů tlustého střeva. Jde o velmi zlou a zákeřnou chorobu, která má velké nebezpečí v tom, že dlouho pacient o ní neví. Když se objeví první potíže, tak již je pozdě.

Zvláště pak Češi mají ve svých genech zakódován vznik CA rekta více než jiné národy. Uvědomujíc si tuto vážnost situace, kdy asi 6 lidí ze sta umírá v pozdějším věku na tuto zhoubnou chorobu, lékaři za pomoci Nadace Havlových zahájili rozsáhlou celonárodní akci na zjišťování této nemoci. O akci jsme psali již i v našich Novinách. Jsem však velmi překvapen, že zájem o vyšetření je velmi malý. U občanů, u kterých se toto vyšetření dělá již podruhé, bylo bez problémů. Ale u ostatních nejen že se sami nehlásí, ale když se jim OBÁLKY dají, tak je nepřinesou a nevrátí. Velmi mne překvapuje tento malý zájem o své zdraví, neboť takto lze rychle a bezbolestně zjistit nebezpečí ve střevech, a tak předejít velké katastrofě, vzniku rakoviny. Nechci někoho strašit, ale rakovina tlustého střeva je ve svých koncích nevyléčitelná, obtěžující a bolestivá. Je tedy v zájmu Vás všech, aby jste si sami přišli říct o toto vyšetření.

Na závěr bych chtěl znovu upozornit, že cholesterol je látka, která je pro život nezbytná, ale je třeba být informovaný o její výši stejně tak, jako o tlaku a cukru v těle. Podle těchto ukazatelů si pak upravit životní styl, aby i stáří bylo hezké a dosti dlouhé.

MUDr. Jiří Appelt


next up previous
Next: Napište nám ... Up: Zdravý život Previous: Zdravý život
2006-10-06