next up previous
Next: Kapitalismus 1848-1948 - pokračování Up: O historii obce a Previous: Zlý čin tisíc let

Křížek Za kanálem

Když se vydáte kolem rybníka Bašty po panelové cestě a pak dále až k náspu železniční tratě, do míst, kde se říká Za kanálem, narazíte za tunelem na pramen Litovického potoka. Pokud zabloudíte do lesíku, který se nachází vlevo od pramene, můžete zde najít starý pískovcový podstavec, na kterém kdysi stával kříž. Podstavec je již vyvrácen a kříž, který leží na zemi (a ani není původní), je celý trouchnivý.

Proč tu kříž stával a co nám měl připomenout? Tuto otázku jsme položili dvěma chýňským pamětnicím. Zde jsou jejich odpovědi

...kolem roku 1914 se zde zastřelili dva milenci (Douda). Důvodem byl odchod do 1. světové války... před 1. světovou válkou měl jít na vojnu. Se svojí milou (Doudová) se měli rádi, a tak se raději zastřelili. Staňkovi tam měli louku...

Mnohem podrobnější záznam této události se nám podařilo najít v Pamětní knize fary Úhonice, která je vedena od roku 1909.

Dne 2. srpna zastřelil se v Chýni u cesty Antonín Rajtora osmnáctiletý, vojín, syn rolníka u Doudů, s milenkou šestnáctiletou (Marií Srbovou z Ďáblic) ze strachu, že by byl zastřelen na frontě.

Pohřeb na 5. v neděli odpoledne. (pozn. pohřbeni v Úhonicích, v Chýni byl hřbitov založen až v roce 1923). Lidu z okolí plno, jako nikdy dosud. Že duchovní nešel pro mrtvolu do Chýně, otec zakázal si účast vůbec u hrobu. Opozdili se o půl hodiny. Sotva přijeli ke hřbitovu, přišla bouře, všichni zmokli, rozutekli se pod stromy a do mlýna. 90 lidí z Ďáblic, hlavně drůžiček, promokli zvláště. Duchovní správce vykropil jen hrob před uložením mrtvol a za deště odešel. Srbová byla dříve u tety obchodnice Kramerové v Chýni.

Páter Václav Martin Váchal

Další záznam o této události je možné nalézt v matrice, která je uložena na MÚ Hostivice.

Dozvíme se zde, že otec Antonína Rajtory se jmenoval Václav Rajtora a jeho matka Karolína (rozená Rákosová). Rodiče Marie Srbové byli z Ďáblic a jmenovali se Jan Srb a Barbora (rozená Kubrová). Jako důvod smrti je zde uvedena sebevražda zastřelením.

Tragédie, která se udála před 85-ti lety, je již skoro zapomenuta. Nestálo by však za to křížek obnovit, aby byl zachován i pro příští generace?

Ondřej Jelíneknext up previous
Next: Kapitalismus 1848-1948 - pokračování Up: O historii obce a Previous: Zlý čin tisíc let
2006-10-06