next up previous
Next: Napište nám... Up: Zdravý život Previous: Zdravý život

Kožní ordinace v Chýni již čtyři roky!

Čas obrovsky letí, říká se jako splašený kůň, a my se s různou měrou obtíží držíme na jeho hřbetě. V červenci 2002 jsem zahájil již pátý rok kožní ordinace zde v Chýni a dokonce podle slibu i rozšířil ordinační hodiny kromě středy i na pondělí odpoledne. Tady vyšetřujeme od 13$^{00}$ do 16$^{00}$ pouze na předchozí objednávku. V pondělí mi vydatně pomáhá sestra paní Zdena Kadlecová z Hostivice, ve středu jako dříve sestra Alena Linhartová. Tím také pochopitelně přibývá ošetřených (rok 2000 - cca 1 100 nemocných, 2001 - 1 600) nejen z Chýně a okolí, ale i z Prahy a vzdálenějších míst. Pokud vše půjde podle mých představ, pak od poloviny roku 2003 přidám ještě jeden objednávací den. Tolik snad k organizačním otázkám, navíc snad bych chtěl ještě jednou zdůraznit, že poslední středa v měsíci je vyhrazena léčbě tekutým dusíkem (především bradavice a jiné výrůstky) a z ostatních kožních onemocnění jsou tento den ošetřovány jen akutní případy! Pořídil jsem také nový, daleko jemnější a účinnější elektrokauter a koagulátor, výkony s ním jsou však hrazené. Seznam hrazených úkonů je vyvěšen v čekárně ordinace a tím i všem přístupný.

Letos, zvláště po katastrofických povodních, na každém kroku slyšíte a čtete o hygieně a dezinfekci. Ta se týká kůže zvláště při ochraně proti bakteriálním a plísňovým chorobám a k nim se (snad) někdy také dostaneme. Dnes bych chtěl říci něco o kůži obecně, abyste si jí více vážili, šetřili a dobře ošetřovali.

Kůže je jedním z největších a nejsložitějších orgánů lidského těla. Velikost plochy dospělého člověka je asi 2 m$^{2}$ a hmotnost kůže s podkožím činí asi 1/5 hmotnosti, tedy v průměru 15 - 20 kg. A jaké jsou její hlavní funkce?

1. Tvoří první linii obrany proti škodlivým mikroorganizmům. Jednak mechanicky, protože kůže i přes dojem měkkosti je velmi pevná a pružná a dokáže odolat tlakům i nárazům a tukový polštář dokáže ochránit kostěné výčnělky nebo důležité orgány těla před zraněním. Navíc se na povrchu vytváří tenká vrstva z potu a mazu, která eliminuje škodliviny ze zevního prostředí. Nakonec pak v této ochranné (odborně nazývané bariérové) funkci pomáhá důležité hnědé barvivo, pigment melanin, tvořený v nejpovrchovější části kůže - pokožce (epidermis). Ten chrání organizmus před škodlivými účinky neviditelné složky slunečního záření, ultrafialového spektra.

2. Svou bohatou sítí krevních cév a potních žláz udržuje a reguluje stálou tělesnou teplotu a tím umožňuje organizmu člověka přizpůsobit se nadměrnému teplu nebo chladu.

3. Kůže obsahuje asi 2 miliony potních žláz, ze kterých se spolu s potem vylučují mnohé nežádoucí zplodiny látkové výměny. Výrazně tak pomáhá ledvinám a dočasně je může i nahrazovat. Tím si také snadno můžeme vysvětlit různé pachy (např. při nadměrném požití alkoholu) z kůže. Kůže obsahuje i četné mazové žlázy, jejichž produkt - maz - se mísí s potem a vytváří na povrchu ochranný film s kyselým PH (4,5 - 5,5), schopný ničit choroboplodné zárodky. Kůže je také zásobárnou vody, energie a některých vitaminů, z nichž vitamin D se dokonce v kůži tvoří. Odborně nazýváme tyto funkce sekreční a exkreční.

4. Kůže je také největším orgánem vnímání, prostřednictvím husté sítě nervových zakončení umožňuje vnímat teplo, chlad, tlak, bolest a jiné pocity. Je také schopna rozpoznat cizí a do těla nepatřící látky a zahájit proti nim řadu obranných reakcí.

Tolik velmi zjednodušeně. Všichni také známe kožní reakce na vnitřní pocity (blednutí, červenání, zpocení atd. ). A ne nakonec se na kůži mohou projevovat příznaky onemocnění vnitřních orgánů či látkové přeměny (cukrovka) nebo i nádorových onemocnění, a to mnohdy daleko dříve, než se dají prokázat jinak. A tak je tomu i v mé ordinaci, ve které se s Vámi rád shledávám.

Příště, bude-li snad nějaké záživnější téma, možná i odpovědi na Vaše dotazy, máte-li jaké.

Doc. MUDr. Vladimír Dbalý, CSc.


next up previous
Next: Napište nám... Up: Zdravý život Previous: Zdravý život
2006-10-06