next up previous
Next: Okurková sezona a okurky Up: Napište nám ... Previous: Napište nám ...

Kanárské ostrovy - španělské perly Atlantiku

Každý Středoevropan přilétající na ostrovy je vždy unesen jejich jedinečností, kterou ve své domovině postrádá. Totéž platí i u všech devíti ostrovů nazývajících se Kanárskými.

Na přelomu zimy a jara se nám podařilo odletět se společností Canaria Travel na ostrov Tenerife. Tento sopečný ostrov je označován jako subkontinent, neboť mimo suchého jihu (suchost způsobují větry vanoucí od Sahary) je sever úplně zelený, což mají za následek opět větry, tentokrát z Atlantiku. Počasí je zde po celý rok optimální, pouze léto má teploty vyšší. Takže sem již od poloviny ledna přilétají nejprve převážně Angličané a Němci v důchodovém věku, neboť u nich mají ostrovy velkou tradici, a dále francouzské rodiny s malými dětmi.

Dominantou ostrova je nejvyšší hora celého Španělska Pico del Teide s bílou sněhovou pokrývkou. Ostrov trpí nedostatkem pitné pramenité vody, a tak se tato životadárná tekutina získává zcela neobvyklým způsobem. Voda, která přes noc kondenzuje na velkých jehlicích borovic skapává a shromažďuje se ve velkých kapsách, což jsou výdutě ve skalním podloží, odkud se pak čerpá do cisteren. Je to prakticky nejčistší voda.

Ostrov má dobře vybudovanou dálniční síť, takže je možné ho objet za několik hodin. Krásné jsou i výlety lodí po moři okolo celého ostrova. My jsme si předplatili jeden takový výlet ze známého letoviska Los Cristianos k dalšímu přírodnímu úkazu zvaného Masca. Cestou jsme sledovali hejna černých velryb a Masca nám pak poskytla překrásný pohled něco na způsob jihoamerické bujné přírody.

Další zajímavostí pro turisty je spojení přírodního parku a zoologické zahrady, tzv. Loro Parc, v severní části ostrova, které stojí za shlédnutí. Vedle zvířat, ptáků a tropické květeny jsou zde i pavilony s programy papoušků, lachtanů a delfínů.

Pokud si pronajmete auto, máte možnost procestovat úplně celý ostrov a nebo se jet podívat na nedaleký dobře viditelný ostrov Gomera. Nabídka služeb je opravdu velice rozmanitá.

Všechny hotely a penziony po celém ostrově jsou na velmi dobré úrovni vybavenosti. Naše ubytování bylo na okraji městečka Alcalá v hotelu Bahia Flamingo, postaveném v maurském stylu, s vlastním bazénem a celodenním programem pro hotelové hosty. Za svého krátkého pobytu jsme si zde i vybrali svůj dům a snili, jak by nám tu bylo dobře, ale to se náš čas neúprosně blížil ku konci.

Co říci závěrem , že při odletu z mezinárodního letiště každých 5 minut jedno letadlo vzlétá nebo přistává. Co k tomu více dodat, jen to, že asi opravdu stojí za to, strávit zde alespoň jednou v životě svou dovolenou.

Jana Brychtová


next up previous
Next: Okurková sezona a okurky Up: Napište nám ... Previous: Napište nám ...
2006-10-06