next up previous
Next: Krátké zprávy Up: Zahrádka a zvířata Previous: Zahrádka a zvířata

Je homeopatie skutečně jenom léčebná metoda?

V současné době jsme svědky sporu, který je veden s úmyslem homeopatii odsunout někam do míst, odkud již není návratu na seriózní pozice. My všichni, kdo máme homeopatii rádi a víme, že je to metoda seriózní a účinná, zůstáváme v klidu. Tento spor totiž trvá několik století a homeopatie je zde stále s námi. A to jistě není náhoda. Ona je totiž natolik komplexní v posuzování pacienta, ale nejen pacienta, že výsledek analýzy, kterou provádíme, nemusí končit volbou léku, ale můžeme ji využít k pochopení chování druhého člověka nebo zvířete, a tím třeba i předejít potížím. Komplexností homeopatie rozumíme posuzování zvířete, budu se držet svého kopyta, na třech úrovních, mentální, psychické a té nejméně důležité, fyzické. Věřím, že dnes nikdo nepochybuje, že zvíře, které dostane možnost vedle svého pána se rozvinout, má duši. Potom však záleží na jeho pánovi, jakou. Chování a reakční způsob zvířete je výsledkem vrozených, ale i získaných vlastností výše jmenovaných úrovní organismu. Jestliže se tato charakteristika plně překrývá s účinkem léku vpraveným do těla, označuje se tento reakční typ jménem léku a máme na světě homeopatický citlivý typ. Protože tato teorie skutečně funguje, začíná s homeopatií skutečná zábava.

Přichází jaro, pro někoho čas lásky, pro někoho, hlavně majitele fenek, čas zlobení. Zpravidla to začíná tak, že chovatel zatouží po štěňátkách, jeho fenka není proti, ale je tam háček. Jednoho dne vyrazí se svým pánem na výlet, je to ale nějaké divné, nejedou ani na chalupu, ani na jiná známá místa. Zastaví před úplně cizím domem, kde to nezná. Přesto s důvěrou následuje svého pána dovnitř. Když vejde a rozhlédne se, uvidí ten pravý důvod. Což o to, elegantní je, pomyslí si, ale proč ten ustrašený výraz a nadšení z toho, že mě vidí, také chybí. Zkrátka studené Arsenicum album nemůže citlivou a mírnou, zlatou dle barvy srsti, Pulsatilu nikdy ohromit a získat si ji. Vše je rozhodnuto během chvíle, darmo se o cokoli pokoušet, a jede se domů. Po příjezdu domů usedá rozladěný páníček k obědu a na svou čtyřnohou Pulsatilu zapomene, a to se nemělo stát, protože u plotu se objeví zčistajasna podle všech lidských kriterií ošklivý oříšek, nicméně naše Pulsatila to vidí úplně jinak. Navíc se hrdina okamžiku uvedl do vysoké úrovně společenské přitažlivosti tím, že se před chvílí vyválel v něčem odpudivě zapáchajícím, čímž zvýšil svůj sex-appeal na tisíc procent. Navíc silně kontrastuje s upjatostí a studeností Arsenica alba jeho životaschopnost, energie a bezprostřednost, s kterou projevuje zájem o Pulsatilu, který je zřejmý z každého pohybu jeho ocásku. Řeč je tu o neodolatelném milovníkovi, filosofovi v hadrech, který ví, co je pro něho dobré. Granulované krmivo to rozhodně není. Až budete od svého plotu odhánět podobného čiperu, tak vězte, že vyháníte nejzdravější citlivý typ homeopatie, kterým je Sulfur. V případě, že naši Pulsatilu navštíví oříšek poněkud delšího těla, takže se dá tušit, že jeho dědeček byl jezevčík, a jestli po něm zdědil jeho panovačnou a nervózní letoru, tak typickou pro Nux vomica, bude mírná a podřizující se Pulsatila k němu nezadržitelně přitahována.

Tento vztah dvou citlivých typů je znám velmi dlouho. Ne nadarmo se říká v lidské homeopatii, přijde-li do ordinace Nux vomica, pošlete ho rychle ke kolegyni Pulsatile, protože ta jediná si s ním ví rady. Je pravda, že Pulsatila je v drtivé většině lékem samičího pohlaví. Výjimky však jsou. Dojemný příběh mi vyprávěl jeden sedlák, který dodával na jatka býky. Mezi nimi byl jeden, který byl mírnější než ostatní a rád chodil k ohradě a nechával se hladit. V okamžiku, kdy sedlák odjížděl z jatek při jedné z dodávek a míjel ohradu, ve které byla zvířata připravena na porážku, přiběhl jeho mírný býček k ohradě pro poslední pohlazení. Protože v souboru homeopatických citlivých typů není druhý tak citový, jako je Pulsatila, domnívám se, že tento býk byl Pulsatilou. Navíc, takový projev je u půltunového dobytčete absolutně mimořádný.

7. 3. 2002 MVDr. Miloš Kozák
next up previous
Next: Krátké zprávy Up: Zahrádka a zvířata Previous: Zahrádka a zvířata
2006-10-06