next up previous
Next: Krátké zprávy Up: Zahrádka Previous: Zahrádka

Jarní péče o růže

Nejčastěji pěstovanou skupinou růží jsou růže záhonové. Dělí se na velkokvěté (čajohybridy) a mnohokvěté (floribundy, grandiflory a polyanta hybridy). Zmíníme se o tom, co je pro tyto růže nutné udělat právě teď na jaře.

Pokud se připravujeme na výsadbu nových růží, pak se zamyslíme nad vhodným stanovištěm. Růže není rostlina jednoletá, a proto je důležité, aby jí vybrané místo vyhovovalo a nemuseli jsme ji přesazovat. Růže milují slunečná místa bez průvanu, ale polostín snesou také. Pokud nemáte na Vaší zahrádce zrovna lehkou písčitohlinitou půdu s dostatkem humusu, pak pozemek před výsadbou hluboko zryjte a obohaťte půdu o rašelinu a písek. Do vyloženě těžkých a zamokřených půd však růže raději nesázejte.

Nakoupená mladá rostlina musí být životaschopná. To znamená, že má nejméně dva zdravé, alespoň jako tužku silné výhony s nepoškozenou kůrou. Kořenový systém musí být rovněž nepoškozený, nenapadený houbovými chorobami a škůdci a přiměřeně rozvětvený. Kořenový krček (místo, kde kořen přechází ve výhony) nepoškozený, o síle alespoň 16 mm.

Sazenice vysazujeme na jaře od poloviny března do konce dubna do prostorných jamek, do kterých dobře rozprostřeme nepoškozené kořeny. Ty prosypeme jemnou zeminou smíchanou s rozleželým kompostem, přišlápneme a dobře zalijeme. Jaro je všeobecně sušším obdobím než podzim, a proto zálivkou nešetříme a opakujeme ji. Místo očkování na růži by mělo být i po slehnutí zeminy po zálivce asi 5 cm pod zemí.

Důležitou prací na rostlině v tomto období je řez. V přírodě mají plané růže schopnost samozmlazení. To růže šlechtěné ztrácejí, a proto se jim řezem k zmlazení napomáhá. Při výsadbě na jaře se zkrátí výhony na 2 -3 venkovní očka.

Řez se každý rok opakuje: odhrneme po zimě chvojí a nakopčenou zeminu, rostlinu si dobře prohlédneme a vyřežeme suché a nemocné výhony. Výhony rostoucí dovnitř keře a slabé vystřihneme rovněž. Zbylé výhony, které tvoří pravidelný a vyvážený keř, seřízneme podle následujícího pravidla: výhonům silnějším ponecháme tři očka a slabším dvě (aby je rostlina stačila vyživit). Řez provádíme šikmo na vnější očko s čípkem. To znamená, že poslední očko na výhonu směřuje z keře zhruba ven a nad očkem ponecháme asi 0,5 cm výhonu. Tímto řezem zajistíme, že se nám bude utvářet pěkný vzdušný keř.

Kvetení podporuje dobrá výživa. Proto na jaře po rozmrznutí půdy pohnojíme růže Cereritem. V polovině května a koncem června přihnojíme ještě speciálním hnojivem na růže.

Přejeme Vám, aby Vaše péče byla korunovaná úspěchem v podobě krásných květů královny květin.

Lesní školka Hostivice Ing. Zdeněk Poslušnýnext up previous
Next: Krátké zprávy Up: Zahrádka Previous: Zahrádka
2006-10-06